۵ مزیت کلیدی SOC برون‌سپاری شده

Soc برون‌سپاری شده

همه‌ی شرکت‌ها می‌خواهند تأثیر حملات امنیت سایبری را کاهش دهند. امروز، ۴۳% از حملات سایبری در مقابل کسب‌و‌کارهای کوچک رخ می‌دهد و به‌طور میانگین ۲۰۰۰۰۰ دلار برای آن‌ها هزینه دارند. برای صاحبان کسب‌و‌کار کوچک اجتناب از این وضعیت یک اولویت است. آن‌ها می‌توانند از خدمات یک مرکز عملیات امنیت مدیریت شده یا SOC برون‌سپاری شده استفاده کنند.

در این مقاله روی پنج مزیت برتر استفاده از SOC برون‌سپاری‌شده تمرکز می‌شود. برای درک بهتر موضوع، در ابتدا معرفی کوتاهی از SOCها انجام می‌دهیم.

مرکز عملیات امنیت (SOC) چیست؟

قبل از اینکه به مزایای SOC برسیم، بیایید در مورد مفهوم آن صحبت کنیم. مرکز عملیات امنیت یک مرکز IT و امنیت برای کسب‌و‌کار است. این مرکز هسته‌ای است که تهدیدات سایبری را شناسایی می‌کند، به آن‌ها پاسخ می‌دهد و از آن‌ها پیشگیری می‌کند. این راهکار امنیت شبکه برای انجام این کارها طراحی شده است. اکنون شاید سؤالاتی در مورد وظایف SOC پیش بیاید. SOCها معمولاً یک ساختار خاص را دنبال می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد نظم و ترتیب بیشتری داشته باشند.

این ساختار به SOCها امکان می‌دهد که عملکردها و مسئولیت‌های خود را بدون وقفه به انجام برسانند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به خدمات مانیتورینگ شبکه اشاره کرد. این خدمات به SOC این امکان را می‌دهد که قابلیت دید کاملی بر فعالیت‌ هر کاربر در شبکه داشته باشد.

داشتن این ویژگی‌ها به پرسنل SOC این امکان را می‌دهد که ناهنجاری‌ها را شناسایی کنند. وقتی که یک ناهنجاری را در شبکه پیدا کردند، از تکنیک‌های پیشگیری مختلفی استفاده می‌کنند تا آن را کنترل کنند. این امر از اینکه ریسک‌های ناشناس داده‌ها را فرا بگیرند و آن‌ها را آلوده کنند پیشگیری می‌کند. به علاوه، وظیفه‌ی SOC این است که تهدیدات را شناسایی کرده و مبدأ آن را تشخیص دهد. این سیستم تمام ناهنجاری‌ها و داده‌های مشاهده شده را در یک گزارش‌ جامع ثبت می‌کند. مثل تمام وظایف دیگر، تیم SOC همچنین باید یک برنامه امنیتی را بنویسد و طراحی و مدیریت کند.

SOC مسئولیت‌های زیاد دیگری نیز دارد که درموردشان صحبت خواهیم کرد.  اما این‌ها ضروری‌ترین موارد هستند:

بهره‌گیری از SOC برون‌سپاری شده تأثیر نقض امنیتی را کاهش می‌دهد

اکنون می‌دانیم که در یک مرکز عملیات امنیت چه اتفاقی رخ می‌دهد، حالا بیایید ببینیم این مرکز چطور می‌تواند به ما کمک کند. صاحبان کسب‌و‌کار می‌خواهند از کسب‌و‌کار خود در مقابل تهدیدات سایبری حفاظت کنند. بهترین راه برای اینکه کسب‌و‌کار ایمن باشد، داشتن برنامه است. می‌توان استفاده از یک SOC برون‌سپاری شده را مد نظر قرارداد تا برای تهدیدات امنیت سایبری آماده شویم. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، هزینه‌ی نقض‌های امنیتی داده امروز می‌تواند صدها تا هزاران دلار باشد. شاید برای شرکت‌های بزرگ هزینه‌ی زیادی به نظر نرسد، اما برای کسب‌و‌کارهای کوچک‌تر بسیار جدی است.

خبر خوب این است که برون‌سپاری SOC می‌تواند تأثیر یک نقض امنیتی را کاهش دهد. این تأثیرات همیشه مربوط به هزینه‌های مالی حوادث نیست. بلکه شامل تأثیر نقض امنیتی روی روحیه، بهره‌وری و جوانب دیگر نقض امنیتی نیز هست.

یک SOC برون‌سپاری شده چطور تأثیر نقض امنیت سایبری را به حداقل می‌رساند؟ این اتفاق از طریق هوش تهدیدات رخ می‌دهد که به افراد امکان قابلیت دید واضحی به دارایی‌ها را می‌دهد. وقتی که یک SOC همه‌ی جوانب را ببیند، راحت‌تر می‌تواند از تشدید نقض‌های امنیتی پیشگیری کند.

مثلاً، فرض می‌کنیم که یک نقض امنیتی در شبکه در حال انجام است. در ابتدا SOC در مورد حمله‌ی در حال انجام جزئیاتی را دریافت می‌کند و سپس تجزیه‌وتحلیل کرده و راهکاری را شکل می‌دهد. چنین سؤالاتی را می‌پرسند: «کِی شروع شد؟» یا «چطور پیش رفت؟» از آنجا به بعد، تحلیلگران SOC باید برای انتخاب بهترین مسیر تصمیم بگیرند. به‌هرحال؛ هدف آن‌ها این است که با استفاده از کمترین منابع ممکن مشکل را حل کنند.

شاید این سؤال ایجاد شود که پس از حمله و بازیابی داده‌ها چه اتفاقی می‌افتد. SOC برون‌سپاری شده به بهبود پروتکل‌های امنیتی کمک خواهد کرد. در ادامه بیشتر به این مسئله خواهیم پرداخت.

امکان قابلیت دید در کل سازمان‌ را فراهم می‌کند

باید توجه داشت که تیم SOC نمی‌تواند از دارایی‌هایی که برایش ناشناس است حفاظت کند. خبر خوب این است که قابلیت دید خوبی از کل سازمان‌ دارد. منظور از قابلیت دید، قابلیت دید امنیتی در کل سازمان است. این قابلیت دید امنیتی شامل هر دستگاهی است که بتواند تمامیت شبکه را به خطر بیندازد. شامل دیتابیس‌ها، دستگاه‌ها یا Endpointها، وب‌سایت‌ها و غیره است. از طریق این دارایی‌ها، تیم SOC می‌تواند از هر لاگ داده برای چک کردن و تجزیه‌و‌تحلیل استفاده کند. تیم SOC قابلیت دیدی را به کل محیط به دست می‌آورد. آن‌ها اینگونه حملات در حال انجام، حملات در پشت‌صحنه و حملات دیگر را پیدا می‌کنند. این قابلیت‌ها یعنی استخدام آن‌ها در اولویت است.

با این قابلیت دید، تیم SOC می‌تواند نمایی از رفتارها و فعالیت عادی در کسب‌و‌کار را بدست آورد گزارش‌دهی در مورد هر فعالیت غیرعادی در بین راهکارهای SOC جای دارد. همچنین قابلیت دید بالا به شبکه بدین معنا است که می‌توان از خطاهای آینده پیشگیری کرد. مثلاً فرض کنید که برخی از کارمندان در رسیدگی به ایمیل‌ها یا فایل‌های اسپم بی‌دقت هستند. به‌محض اینکه تیم SOC آن‌ها را کشف کند، می‌تواند اقدامات اصلاحی لازم را پیشنهاد دهد.

کسب شفافیت و کنترل بیشتر روی امنیت

یک تیم SOC برون‌سپاری ‌شده‌ خوب در سریع‌ترین زمان ممکن یافته‌های خود را گزارش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که همه بتوانند «پشت دیوار‌های کسب‌و‌کار را ببینند». آن‌ها همچنین بهتر و سریع‌تر از اکثر گزینه‌های امنیتی داخلی بازیابی داده. را مدیریت می‌کنند. به‌علاوه، وقتی از یک SOC واحد استفاده شود، هزینه‌های حفظ محصولات امنیتی کاهش می‌یابد. معمولاً مرکز عملیات امنیت به تمام تجهیزات و ابزار نیز رسیدگی می‌کند.

می‌تواند زمان پاسخ به رخداد و اقدامات مدیریتی را بهبود بخشد

کمتر از نیمی از کسب‌و‌کارهای کوچک نمی‌دانند چطور از حملات سایبری در امان بمانند. اگر سازمان‌ها برای حملات سایبری آماده نباشند، تأثیر آن‌ها شدیدتر خواهد بود. حتی اگر آماده هم باشند، اما برای مقابله با انواع دیگر حملات سایبری برنامه‌ی پشتیبان‌گیری نداشته باشند، کارشان تمام است.

اگر یک تیم SOC برون‌سپاری شده داشته باشیم، کسب‌و‌کار ما از بدترین شرایط عبور خواهد کرد. زیرا آن‌ها یک برنامه‌ی پاسخ به تهدید سایبری مناسب را ارائه می‌دهند که حاوی موارد مهم خواهد بود، از ذخیره‌سازی ابری گرفته تا امنیت اطلاعات محلی.

همانطور که اشاره شد، برنامه‌ریزی برای یک نقض امنیتی، یکی از مسئولیت‌های مرکز عملیات امنیت است. آن‌ها به یک یا دو برنامه محدود نیستند، بلکه احتمالاً برنامه‌های پشتیبان‌گیری دیگری را نیز برای سناریوهای دیگر ایجاد می‌کنند. معمولاً زمان لازم برای شناسایی و کنترل یک نقض امنیتی ۲۸۰ روز است. در زمانی که نقض امنیتی رخ دهد، ایجاد یک برنامه پاسخ در زمان مناسب کافی نیست. بلکه لازم است سرعت شناسایی و بررسی نیز افزایش پیدا کند.

تغییرات اقدامات مربوط به مدیریت حوادث

تیم‌های SOC محدود به ایجاد یک برنامه‌ی پاسخ به حادثه‌ی خوب نیستند. آن‌ها همچنین به برخی از روش‌های مدیریت حادثه بازمی‌گردند و آن‌ها را اصلاح می‌کنند. آن‌ها همکاری‌محور هستند، یعنی پیشنهادات و راه‌های جایگزینی را برای برخی از اقدامات درون برنامه‌های سازمان ارائه می‌دهند.

یک SOC برون‌سپاری شده به سازمان کمک می‌کند تا دسترسی به ابزار پیشگیری از بدافزار و تهدید سایبری را به‌دست آورد. این ابزار شامل نرم‌افزارهایی مثل فایروال‌ها، ضدبدافزارها یا آنتی‌ویروس‌ها هستند. آن‌ها همچنین از ابزار شناسایی تهدید روی شبکه و دستگاه‌های دیگر استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود آن‌ها نسبت به تهدیدات امنیت سایبری ایمن هستند.

اگر کارمندان از این ابزار استفاده نکنند، SOC با افراد مدیریتی سازمان همکاری خواهد کرد. سپس در مورد بهترین راه‌ها برای پیاده‌سازی تغییرات صحبت خواهد شد، تا کارمندان نیز روند مناسب را دنبال کنند. با گذشت زمان، کارمندان عادت خواهند کرد که به چیزهایی که رویش کلیک می‌کنند یا به‌صورت آنلاین باز می‌کنند دقت کنند.

برای پاسخ به تهدید، خودکارسازی و منابع انسانی را با هم ترکیب می‌کند

آخرین مطلب مهم این است که آن‌ها از منطقی‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین منابع برای عملیات استفاده می‌کنند. مثلاً SOCها برای ردیابی امنیت کسب‌و‌کار فقط از انسان‌ها استفاده نمی‌کنند. آن‌ها همچنین با استفاده از هوش مصنوعی در کارهای ساده‌تر مثل تنظیم مجدد برنامه‌ها کمک می‌کنند. باید توجه داشت که خطای انسانی یکی از دلایل اصلی مشکلات بزرگ یا جدی در سازمان‌ها است. هوش خودکار SOC می‌تواند تهدیداتی را که اکثر انسان‌ها متوجه آن‌ها نمی‌شوند، شناسایی و رفع کند. این هوش به‌طور خاص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که کارمندان رایانه‌ها یا شبکه‌های خود را برای برنامه‌های پیش‌زمینه‌ای چک نکنند.

گاهی اوقات وقتی که یکی از کارمندان از نقض امنیتی آگاه می‌شود، دیگر دیر شده است. باید به یاد داشت که به‌طور میانگین، چرخه عمر یک نقض‌ امنیتی داده می‌تواند به ۱۱ ماه یا ۳۱۴ روز برسد. در طول این مدت، ممکن است آسیب مضاعفی ایجاد گردد. اگر SOC مناسبی برای سیستم خود داشته باشیم، می‌توانیم از ضرر پیشگیری کنیم و به دلیل خودکارسازی در این مراکز، شناسایی نقض امنیتی سریع‌تر و کارآمدتر می‌گردد. هرگز نباید در مورد قابلیت‌های شناسایی تهدیدات و پاسخ به آن‌ها شک کرد.

Start typing to see posts you are looking for.

جهت ثبت درخواست همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

با تکمیل فرم و ارسال درخواست خود، همکاران و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

جهت دانلود کاتالوگ شرکت همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

جهت دانلود گزارش امنیتی 2023 همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

در دنیای امنیت چه خبر؟
جهت دریافت آخرین اخبار دنیای امنیت شبکه و اطلاعات ایمیل خود را وارد کنید.