سوءاستفاده از نقص FortiOS Fortinet در حملات سایبری هدفمند به سازمان‌ها

سازمان‌های بزرگ هدف تهدید ناشناسی قرار گرفته‌اند که از نقص امنیتی موجود در نرم‌افزار Fortinet FortiOS بهره برده و موجب از دست دادن داده و OS و خرابی فایل‌ها می‌شود.

طبق گفته‌های گیلامه لاوت و الکس کونگ، محققان Fortinet، در هشدار رسمی که هفته‌ی قبل منتشر شد، «پیچیدگی این Exploit حاکی از پیشرفته بودن عامل تهدید و این امر است که به‌شدت اهداف بزرگ را هدف قرار می‌دهد».

نقض Zero-day مدنظر CVE-2022-41328 است (امتیاز CVSS: 6.5) که یک باگ پیمایش مسیر امنیتی متوسط در FortiOS بوده و می‌تواند منجر به اجرای کد دلخواه شود.

به‌گفته‌ی این شرکت «آسیب‌پذیری محدودیت اشتباه نام مسیر به یک دایرکتوری ممنوعه (پیمایش مسیر) [CWE-22] در FortiOS می‌تواند به مهاجم صاحب امتیاز اجازه‌ی خواندن و نوشتن فایل‌های دلبخواه ازطریق فرمان‌های CLI اختصاصی دهد».

این نقص بر نسخه‌های ۶.۰، ۶.۲،۶.۴.۲ تا ۶.۴.۱۱، ۷.۰.۰ تا ۷.۰.۹ و ۷.۲.۰ تا ۷.۲.۳ FortiOS اثرگذار است. راه‌حل رفع این نقص به‌ترتیب در نسخه‌های ۶.۴.۱۲، ۷.۰.۱۰ و ۷.۲.۴ موجود است.

این افشاگری چند روز پس از انتشار Patchهایی برای رفع ۱۵ نقص امنیتی از جمله CVE-2022-41328 و یک مشکل Buffer Underflow مبتنی بر حافظه آزاد که بر FortiOS و FortiProxy اثرگذار بود (CVE-2023-25610، امتیاز CVSS: 9.2) توسط Fortinet انجام شد.

به‌گفته‌ی این شرکت وابسته به Sunnyvale، چندین دستگاه FortiGate متعلق به یک مشتری ناشناس دچار «توقف ناگهانی سیستم و متعاقباً بروز خرابی در Boot شده‌اند که نشان از نقض امنیتی Integrity دارد.

تحلیل بیشتر رویداد نشان داد که عاملان تهدید تصویر Firmware دستگاهرا تغییر دادند تا Payload جدیدی (“/bin/fgfm”) دربرگیرد، به‌طوری که همواره قبل از شروع فرایند Booting راه‌اندازی شود.

بدافزار /bin/fgfm برای برقراری ارتباط با سروری Remote برای دانلود فایل، استخراج داده از Host در معرض خطر و اعطای دسترسی Shell از راه دور طراحی شده است.

گفته شده تغییرات دیگری که در سفت‌افزار (Firmware) ایجاد شده است به مهاجم دسترسی و کنترل مکرر داده‌اند و حتی اعتبارسنجی سفت‌افزار در استارت آپ را غیرفعال کرده‌اند.

به‌گفته‌ی Fortinet این حمله بسیار هدفمند بوده و شواهد به سازمان‌های دولتی یا مربوط به دولت اشاره دارند.

باتوجه به پیچیدگی Exploit، گمان می‌رود که مهاجم «درکی عمیق از FortiOS و سخت‌افزار اساسی آن» و توانایی‌های پیشرفته‌ای برای مهندسی معکوس جوانب مختلف سیستم عامل FortiOS دارد.

هنوز مشخص نیست عامل این تهدید با نفوذ دیگری که ژانویه امسال نقصی در FortiOS SSL-VPN (CVE-2022-42475) را برای پیاده‌سازی یک Linux implant تجهیز کرده بود ارتباطی دارد یا خیر.

ایمیل خود را وارد کنید و عضو خبرنامه شوید.
Start typing to see posts you are looking for.

جهت ثبت درخواست همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

با تکمیل فرم و ارسال درخواست خود، همکاران و کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

جهت دانلود کاتالوگ شرکت همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

جهت دانلود گزارش امنیتی 2023 همین حالا فرم را تکمیل نمایید.

در دنیای امنیت چه خبر؟
جهت دریافت آخرین اخبار دنیای امنیت شبکه و اطلاعات ایمیل خود را وارد کنید.